Opera and Ballet of Nations

List of opera houses
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_opera_houses

Opera composers by nationality
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Opera_composers_by_nationality

List of important operas
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_important_operas

10 Classic Operas for People Who Don’t Know Shit About Opera
https://www.laweekly.com/music/10-classic-operas-for-people-who-dont-know-shit-about-opera-6015736

Opera by country – the 10 countries around the globe with the most opera!
https://www.operasense.com/opera-by-country/

Top 50 operas: These operas span four centuries and give a flavour of repertoire’s huge range and variety
https://www.theguardian.com/music/2011/aug/20/top-50-operas

The Greatest Operas of All Time, Ranked
https://www.ranker.com/list/best-operas/bustermcdermott

Opera statistics 2017/18
http://operabase.com/top.cgi?lang=en

 

 

Opera of Turkey and Ottoman Empire

Leblebici Horhor Ağa

“Çuhacıyan’ın her dönemde en çok sevilen eseri “Leblebici Horhor Ağa” olmuştur. Oyunun librettosu Takvor Nalyan tarafından yazılmıştır. Eser, ilk defa Beyoğlu Fransız Tiyatrosu’nda Osmanlı Operet Kumpanyası tarafından oynandı ve büyük başarı kazandı. Bu operet, Türkçe, Ermenice, Yunanca, Almanca, Fransızca ve Rusça’ya da çevrilmiş ve bu dillerde oynamıştır.
Bu üç perdelik komik operanın konusu, yeniçeri ocağının henüz kapatılmadığı dönemlerde İstanbul’da geçer. Birinci perde Kâğıthane’de başlar. Mirasyedi Hurşit Bey, dört dalkavuğu, Sansar, Cingöz, Canyakan, Cımbız Şakir, Fitne Kutusu, Hayrat Yıkan ve Çingene kızlarla eğlenmektedir.
“Hep beraber içelim, Kaderi defedelim” şarkısını söylerler. Ancak, Hurşit düşüncelidir. Şile’ye eğlenmek için gittiğinde İstanbul’da leblebicilik yapan Horhor’un kızı Fadime’yi görmüş aşık olmuştur. Kız da ona vurulmuştur. Hurşit, ne yapıp eder ve Sansar’ın yardımıyla Fadime’yi İstanbul’a getirirler. Güzel bir bahar gününde Fadime, Kâğıthane’de kendini bekleyen Hurşit ile buluşur. Fadime’nin şarkısını duyarız: “bahar geldi, ah oldu yaz.” Hurşit ve Fadime birlikte eğlenirken, Fadime’nin babası Horhor Ağa çıkagelir. Horhor, kızını aramaktadır: ”Leblebici Horhor derler, Memlekette hep bilirler.” Babasının geldiğini görünce hemen kızı saklarlar. Leblebici Horhor oradan alınıp Hurşit’in konağına götürülür.
İkinci perde, Hurşit’in konağında başlar. Horhor, konakta kızına kavuşur ancak onu geri götürmek istemektedir. Fadime, Hurşit’i sevdiğini söylemektedir, etraf da iki gencin evlenmesine izin vermesi için Leblebiciyi sıkıştırmaktadır. Kızını bir şehirliye vermek istemeyen Leblebici, Fadime’nin, köyünde Muhsin Pehlivan adında bir nişanlısı olduğunu söyler. Leblebici Horhor, o gece konakta misafir edilir. Öteyandan bey’in dalkavukları Leblebici’yi kandırmak için türlü oyunlar düzenlerler. Sansar Hasan kıyafet değiştirerek Hurşit’in amcası numarası yapar. Leblebici ile sözde dostluk kurar ve Fadime’yi kaçıracak bir yabancı dedikodusunu çıkarır. Bu plan aynen uygulanır; ancak bu plana karşılık Leblebici’nin de bir planı vardır. O gece kızının odasına girerek, yaşmak ve ferace takınıp, kızının yerine kendisinin kaçırılmasını sağlayacak, sonra da bir yolunu bulup kendi de kaçacaktır. O gece Sansar geldiği zaman, karşısında kılık değiştirmiş Leblebici’yi bulur ve onu iffetsizlikle itham ederek dayak atar. O sırada Leblebici, Hurşit’in daha önce kendisine “başına bir şey gelirse üç kez horoz gibi öt” dediğini hatırlayarak ötmeye başlar. Sansar kaçar, etraftan gelenler güya Leblebici’yi kurtarırlar. Bir yandan da onunla alay ederler. Bu sırada, Sivrisinekler, “sivrisinek saz mı geldi, davul zurna az mı geldi?” Zanzanlar: ”Zan zan eder tamburumuz, dan dan eder davulumuz.” Söylenir. Bu arada Sansar da cariyelerden birine aşık olur. Kamer, Sansar, Hurşit ve Fadime arasında bir dörtlü başlar. Kızını Hurşit’e vermek istemeyen Horhor, yediği dayak ve ettikleri alay yüzünden İstanbul’daki diğer leblebicileri yardıma çağırmaya karar verir.
Üçüncü perdede, leblebiciler Hurşit Bey’in konağının kapısında toplanmıştır. Sansar ve dalkavuklarla bir kavga olacaktır. Leblebiciler korosu, ”bir Köroğlu yavrusuyuz, korkmayız.” Sansar ve dalkavuklar korosu, “Köroğlu’ndan kaldı miras, yiğitlik.” Leblebici önce kötülük olmasın diye yalvarıp yakararak, sonra tehtit ederek, hatta Sansar’a cebindeki on altını da vereceğini vaadederek, kızını kendisine bağışlamalarını rica eder. Sansar buna razı olmuş görünür. Konağın taşlığında kızı yerine kendisine feraceli Cingöz’ü getirir. Güya baba kız kucaklaşacağı sırada, Sansar, bir taraftan da konağın muhafızı yeniçerilei ayaklandırarak “kızı kaçırıyorlar” diyerek ortalığı velveleye verir. Yaniçerilerle, Leblebiciler birbirine girerler, o sırada Bostancıbaşı çıkagelir. Kavgayı yatıştırır, bunca gürültünün sebebini sorar.
İlkin sesini beğenip, feraceli Cingöz’ü Fadime zannederek yüzünü açtırır. Peçenin altından bir erkek yüzüyle belirince çok sinirlenerek derhal Fadime’yi getirmelerini emreder. Hurşit Bey, Fadime’yi getirip babasına teslim eder, fakat kız, ağlayarak “ Beni bu Bey’e vermezsen canıma kıyarım” der. Olayı başından sonuna Bostancıbaşı’na anlatırlar. Bunun üzerine onun arabuluculuğu ve etrafın bir kez daha zorlaması sonucu Leblebici Horhor Ağa, kızını Hurşit’e vermeye razı olur. Bitiş müziği başlar: “Çalalım dümtek, davul, zurna dümbelek.” Özgecan KARADAĞLI
Turkish Operas
“Ali Baba ve Kırk Haramiler (opera)
Ayşe (operet)
Ağrı Dağı Efsanesi (opera)
Aşk-ı Memnu (opera)
Bay Önder (opera)
Gılgamış (opera)
IV. Murat (opera)
Karyağdı Hatun
Kerem
Köroğlu (opera, Saygun)
Leblebici Horhor Ağa (operet)
Midas’ın Kulakları (opera)
Pembe Kız
Taş Bebek (opera)
Van Gogh (opera)
Yusuf ile Züleyha (opera)
Özsoy (opera)”
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:T%C3%BCrk%C3%A7e_operalar